HŐKAMERÁS VIZSGÁLAT - HŐKAMERÁS ÁLLAPOTFELMÉRÉS - HOGYAN TÖRTÉNIK?
Az összes anyag, aminek a hőmérséklete -275 °C (azaz az abszolút nulla kelvin) felett van elektromágneses energiát sugároz. A sugárzott elektromágneses energiát - amelynek egyik fajtája az infravörös (IR) sugárzás - a hőkamerák képpé alakítják, így egy fényképen jelenik meg az adott anyag által kibocsátott elektromágneses sugárzás, elemezhetővé válik a hőmérsékletkülönbség.
A hőkamera a látható fény helyett az infravörös hullámokat jeleníti meg forrás: wikipedia.org
A fűtési és légkondicionáló rendszerek komplex, rendszerszintű felülvizsgálata szükséges a hatékonysági, méretezési és optimalizálási lehetőségek feltárásával 2025-ig vagy az esedékes nagyvállalati energia audittal egy időben.
A feltárt adatokat, paramétereket a felülvizsgálónak a Klímagáz adatbázisban kell rögzítenie.
Ahhoz, hogy otthonunkban jól érezzük magunkat, elengedhetetlen, hogy a lakás klímája kellemes és jó minőségű legyen, A minőségre elsősorban a levegő nedvességtartalma van hatással, az egészséges értékek 40% és 65% között mozognak.
A passzív és alacsony energiájú házaknál alapvető követelmény a megfelelő légzárás. A jó kivitelezés és a légtömörség biztosításával a hőáramlásból eredő hőveszteségek kiküszöbölhetőek, illetve minimálisra csökkenthetőek.
Ahogy arról már korábban is írtunk, az energetikai vizsgálatok egyik legfontosabb eszköze a hőkamera. Segítségével megláthatjuk az épületek olyan rejtett hibáit is, melyek szabad szemmel észrevehetetlenek előttünk. Éppen ezért, ha az ingatlanunkat szeretnénk energiatakarékosabbá tenni, akkor elkerülhetetlen a hőkamerás vizsgálat.
Amikor arra kerül a sor, hogy az ingatlanunk hatékonyságát górcső alá vegyük, a legjobb, ha olyan szakembereket keresünk fel, akik ismerik erre a legjobb, legmegbízhatóbb és legoptimálisabb megoldásokat és elemzési, vizsgálati módszereket. Az egyik ilyen módszer a hőkamerás vizsgálat, mely a legjobb eszköz arra, hogy felfedjük az épület rejtett problémáit.
Az Ingreen magazinban megjelent cikkünk első részében a hőkamerás diagnosztika módszertanát mutattuk be. Ebben a részben bemutatjuk a hőkamerás diagnosztikát és a segítségével feltárható néhány jellegzetes, gyakori hibát is.
A hőkamerás diagnosztika gyors és eredményes, bontás vagy roncsolás nélküli hibafeltárásra képes módszer. Az épületjellemzők pontos ismeretére ad lehetőséget, így a beruházás vagy korszerűsítés optimális tervezését is megkönnyíti. Ezáltal elkerülhető a költségek alul- vagy felültervezése.
Cikkünkben bemutatjuk a hőkamerás diagnosztikát és a segítségével feltárható néhány jellegzetes, gyakori hibát is.
Vajon mi okozza a falon megjelenő penészt? Sokan ilyenkor automatikusan külső beázásra gyanakodnak, pedig ez esetben inkább a salétromos fal a tünet a foltok megjelenését ill. kiszáradásást követően. A fal penészesedés általában hosszabb idő alatt alakul ki, és többnyire nem az ázás az oka. Leggyakoribb okok: magas pratartalom, elégtelen szellőzés, hőhidas épületszerkezet de kiválthatják a nem kívánt szivárgások vagy beázások is.
A nedves falak sok bosszúságot okozhatnak. Amellett, hogy a szerkezet állagát és a levegő minőségét is rontják, van egy sokkal nagyobb probléma velük: veszélyeztetik a lakók egészségét, asztmát és allergiát is okozhatnak.
A 49/2015. (XI. 6.) számú EMMI rendelet foglakozik a legionella által okozott fertőzési kockázatot jelentő közegekre, illetve létesítményekre vonatkozó közegészségügyi előírásokkal. A rendelet hatálya kiterjed a legionella által okozott fertőzési kockázatot jelentő közegekre, illetve létesítményekre, azok üzemeltetőire, illetve tulajdonosaira.