Vajon mi okozza a falon megjelenő penészt? Sokan ilyenkor automatikusan külső beázásra gyanakodnak, pedig ez esetben inkább a salétromos fal a tünet a foltok megjelenését ill. kiszáradásást követően. A fal penészesedés általában hosszabb idő alatt alakul ki, és többnyire nem az ázás az oka. Leggyakoribb okok: magas pratartalom, elégtelen szellőzés, hőhidas épületszerkezet de kiválthatják a nem kívánt szivárgások vagy beázások is.
A penész megjelenése a lakásban gyakori probléma, amely nem csak esztétikai szempontból zavaró, hanem egészségügyi kockázatokat is jelenthet. A penész kialakulásának több oka is lehet, és fontos tudni, hogyan lehet megelőzni és kezelni ezt a problémát.
Penész ott alakul ki, ahol az alacsony hőmérsékletű falon kicsapódik a magas páratartalmú levegő. Ez alapján a megoldást is két irányból kell megközelíteni:
Amennyiben penészes egy falszakaszunk, először is a páratartalmat érdemes vizsgálni (az egészséges érték 40% és 60% között van) és ellenőrizni kell, hogy a helyiség megfelelően fűtött és rendszeresen átszellőztetett-e.
Amennyiben a fent leírtak rendben vannak és nem jutunk megoldásra, érdemes szakemberhez fordulni a komolyabb és költségesebb problémák elkerülése céljából!
Műszeres épület-diagnosztikai vizsgálatokkal feltárhatók az épület építészeti és gépészeti jellemzői, ráadásul a hibamegállapítás bontás nélkül történik.
A nedves foltok eltakarása helyett érdemes megszüntetni a probléma forrását. Igen ám, de honnan tudjuk, hol a probléma pontosan? A műszeres nedvességmérés feltárja a falszerkezetek gyenge pontjait, akár 30 cm mélységben is. Miután kiderült a nedvesség forrása, a szakemberek általában már konkrét javaslatokat tudnak megfogalmazni (pl. utólagos vízszintes, függőleges szigetelés, injektálás, korrózióálló lemezek besajtolása). Sajnos számos esetben a nedvesség bejutási pontja nem határozható meg pontosan, ez esetben további feltáró vizsgálatok szükségesek.
Ahhoz, hogy a vizsgálat eredményes legyen, tartósan minimum 10 C fok különbség kell a fűtött tér és a kültér között. Természetesen minél nagyobb a hőmérséklet különbség, annál pontosabb az eredmény! Így a hőkamerás vizsgálatok szezonja késő ősztől kora tavaszig tart, de a műszeres nedvességmérés egész éven át elvégezhető. Várjuk hívásukat! Pannon Épületenergetika – hőkamerás vizsgálatok
Bővebb info: Néhány hőkamerával diagnosztizálható tipikus hiba
2018-08-23 07:23:16 |
Megosztás |
|