Mely gazdálkodó szervezetek minősülnek KKV-nak?
Kis-és középvállalkozás kategóriába sorolandó az a vállalkozás, amelynek
- 1. összes foglalkoztatotti létszáma 250 főnél kevesebb és
- 2. éves nettó árbevétele legfeljebb 50 millió eurónak megfelelő forintösszeg, vagy mérlegfőösszege legfeljebb 43 millió eurónak megfelelő forintösszeg.
Amennyiben egy vállalkozás ezen határértékeket éves szinten túllépi, akkor csak abban az esetben kerül át más kategóriába (nagyvállalati besorolásba), ha két egymást követő beszámolási időszakban is megtörtént a határérték túllépés.
A legalább 100 millió Ft éves energiafogyasztási átlaggal rendelkező kis- és középvállalkozások számára igénybe vehető energetikai szolgáltatásaink komplexitását a költségcsökkentés - finanszírozás - kézben tartás keretrendszerén belül mutatjuk be:
1. ENERGIAKÖLTSÉG CSÖKKENTÉSE
A lehető legnagyobb energiaköltség megtakarítás elérését elemzések, vizsgálatok előzik meg.
1.1 Energetikai tanúsítvány készítése
A tanúsítvány a jelenről szól. Azaz a tanúsítás révén ügyfeleink tisztában lesznek az ingatlan jelenlegi energetikai helyzetével. Világos képet kapnak az épület megfelelő üzemeltetéssel elérhető elvárható energiaszintjéről. Ez megfelelő kiindulási alapot teremt számukra a költségmegtakarítás útján. Ezen felül a tanúsítvány a pályázatok nélkülözhetetlen része, célszerűbb annak elkészítését még a pályázati kiírás előtt elkészíttetni.
Energetikai tanusítványok készítése »
1.2 Energia audit
Az audit a lehetséges jövőbeli helyzeteket is elemzi ügyfeleink számára. Az audit révén megismerheti az Ön számára legkedvezőbb megtérülésű fejlesztéseket, illetve, hogy jelenleg mely területen mennyi energiaveszteség keletkezik. Meghatározza a beruházási költség nélkül realizálható megtakarításokat is.
Az auditban foglalt részletes adatok és elemzés birtokában ügyfeleinknek már az energetikai pályázat kiírásakor van beadható anyaga, ami főként néhány napos beadási intervallum esetén rendkívül előnyös.
Energetikai audit szolgáltatásunk »
1.3 Hőkamerás és egyéb műszeres mérések
Műszeres épület-diagnosztikai vizsgálatok segítségével bontás nélkül megismerhetőek az épület energetikai szempontú hibái és állapota. Az épületjellemzők pontos ismerete a beruházás optimális tervezését teszi lehetővé: elkerülhető a költségek alul- vagy felültervezése-
Hőkamerás vizsgálatok »
1.4 Mobil adatgyűjtő és telepített fogyasztás adatgyűjtő rendszerek
Néhány esetben az energia-fogyasztási adatok elemzése néhány nap alatt gyűjtött adatsor alapján is lehetséges. Erre jó példa egy új épület, ahol valamely beállítási vagy használati problémából adódóan a vártnál nagyobb energiafogyasztás jelentkezik. A módszerrel költséghatékony módon diagnosztizálható a gépészeti rendszer.
Mobil adatgyűjtés »
1.5 Energiaszámlák alapdíj optimalizálása (lekötött teljesítmény, meddő)
Az energiafogyasztás vizsgálata során keressük a szerződésekben és számlákban rejlő - energiaszolgáltatótól és fogyasztástól független - megtakarítási lehetőségeket. Szoftveres optimalizálással tudjuk biztosítani a gazdaságos üzemeltetést.
Múltbeli megtakarításokat illetően megkeressük az energia szolgáltatótól visszaigényelhető tételeket (elmúlt 2 évre visszamenőleg). A jövőbeni megtakarításokat illetően javaslatokat teszünk a fejlesztésekre, melyekkel további megtakarítást érhetünk el. Bővebben a számlaauditról > >
2. KOSZERŰSÍTÉSEK FINANSZÍROZÁSA
Az energetikai fejlesztések finanszírozási lehetőségeiben is támogatjuk ügyfeleinket:
2.1 Finanszírozás energiaköltség megtakarításból
Több esetben ügyfeleink korszerűsítéseit az energetikai költségmegtakarításaik is képesek megfinanszírozni. Ezek a megtakarítási lehetőségek általában egyszerű számlaauditból, vagy egy komplex veszteségfeltárás révén derültek ki.
2.2 Adókedvezmény elérésének szakmai támogatása
Azon vállalatok, melyek számára energetikai szakemberek már kimutatták (az auditban), milyen egyedi energetikai korszerűsítések elvégzése indokolt náluk, 2017-től beruházási adókedvezményt vehetnek igénybe a fejlesztéseknél a törvényjavaslat szerint. Az energiahatékonysági célokat szolgáló beruházási adókedvezményről és annak cikksorozatunkban olvashat: Hogyan tovább az energiaaudit után? - A beruházási adókedvezményről
TAO beruházási adókedvezmény információs oldal »
2.3 Energetikai pályázatok
Pályázati műszaki - szakmai támogatását látjuk el, konkrétan összeállítjuk annak műszaki tartalmát és a tanulmányt (MVT), elkészítjük a szükséges auditot és a tanúsítványt. Ezen felül pályázatfigyelést vállalunk ügyfeleink számára.
Energetikai pályázatok »
3. AZ ENERGIAFOGYASZTÁS KÉZBEN TARTÁSA
Energiafelhasználásának felügyeletét és a költségek alacsonyan tartását különféle módokon tudjuk támogatni:
3.1 Energetikai szakreferens feladatok ellátása - törvényi előírás szerint
Azon gazdálkodó szervezetek, amelyeknek a tárgyévet megelőző 3 évben éves energiafogyasztási átlaga több mint 400 000 kWh villamos energia, vagy 100 000 m3 földgáz, vagy 3400 GJ hőmennyiség, energetikai szakreferens foglalkoztatására kötelesek. Cégünk energetikai szakreferens feladatokat ellátó gazdálkodó szervezet is, így ellátjuk a telephelyszintű (fogyasztási hely) energetikai szakreferens feladatait ügyfeleinknél.
Energetikai szakreferens szolgáltatásunk »
3.3 Energia monitoring
Az energia monitoringot Energia Kontroll rendszerünk biztosítja ügyfeleink számára. A rendszer az online beavatkozás és szabályzás lehetőségét kínálja. A szolgáltatott részletes fogyasztási adatok lehetővé teszik az energetikai elemzést, és a költségcsökkentésre irányuló intézkedések meghozatalát. Az Energia Kontroll rendszer egyik közvetlen eredménye, hogy általa megvalósul az állandó tulajdonosi jelenlét az egyes fogyasztási helyeken, ami által - további beruházás nélkül is - mintegy 10 %-os megtakarítás prognosztizálható! A költségek folyamatos pontos ismerete segítséget nyújt a jövőbeni gazdasági döntések meghozatalában és a költségek kézben tartásában.
Energia monitoring, energia kontroll »
3.3 Beszerzés, kiválasztás műszaki támogatása
3.4 Építész-, gépész- és villamostervezés energetikai támogatása (energy design)
Cikktár
Villamosenergia-tároló TAO kedvezmény
|
|
2024. január 1-től villamosenergia-tároló telepítése után is igénybe vehető TAO kedvezmény. Az intézkedés célja, hogy a vállalatok által megújuló módon megtermelt energia tárolásra kerüljön, így növekedjen a felhasznált energia megújuló részaránya és csökkenjen a beruházás megtérülési ideje.
Részletes leírás » |
|
Hova kerüljön napelem?
|
|
Az energetikai szakreferensi feladatok ellátása során, az energiagazdálkodás optimalizálásával kapcsolatban gyakran felmerül a napelemes rendszerek telepítése. A napelem telepítés tervezési koncepciójában kerül meghatározásra a telepítés fizikai helye, ami sajnos sokszor mezőgazdaságilag aktív területet jelent. A Csak nappal! Csak nappal? című tanulmány megvizsgálja, hogy milyen környezetkímélő lehetőségek vannak az optimális helyszín kiválasztására.
Részletes leírás » |
|
Energetikai szakreferens gazdálkodó szervezet
|
|
Energetikai szakreferens természetes személy vagy gazdálkodó szervezet lehet. Az energetikai szakreferens a Hivatal engedélye alapján láthat el energetikai szakreferensi tevékenységet. Az engedély határozatlan időre szól.
Energetikai szakreferensi tevékenységet az a gazdálkodó szervezet folytathat, amely:
Részletes leírás » |
|
Energetikai szakreferenssel valóban könnyebb?
|
Az Európai Unió energia megtakarítási törekvéseit segítő szabályozások számos kötelező tevékenységet rónak a hazai vállalatokra, sőt még az intézményekre is. (Az egyik első szabályozás a nagyvállalati energetikai audit volt, ezt az energetikai szakreferens szolgáltatás bevezetése követte, de az intézményekre is sor került, az EMIT ez utóbbi szervezetek auditjának tekinthető.) De mi szükség szakreferensre egyáltalán, ha egyszer úgyis kötelező az auditot megcsináltatni?
Részletes leírás » |
|
|
Mikor váltsunk energetikai szakreferenst?
|
A szakreferens munkája elsődlegesen naptári év energiafelhasználásához kapcsolódik. Jellemzően tehát a szerződést is így kötik, így az elmúlt év munkatapasztalati alapján már döntést lehet hozni az együttműködés eredményeiről. Egy év után már tudatosan, tapasztaltabban tudnak a cégek szakreferenst választani.
Részletes leírás » |
|
|
Csökkentse vállalkozásának rezsijét TAO adókedvezménnyel!
|
Az Európai Unió direktívájának megfelelően 20%-kal csökkenteni kell a CO2 kibocsátást. Az állam ezt különféle ösztönzőkkel igyekszik segíteni, ezek egyike, hogy a társasági adót fizető cégek bizonyos energetikai beruházásaik költségét társasági adójukból jóváírhatják. Ezen energetikai beruházások három csoportba sorolhatók.
Részletes leírás » |
A beruházási adókedvezmény és ami mögötte van
|
Többször írtunk már a 2017 januárjában bevezetett beruházási adókedvezményről (röviden: Tao kedvezmény), amely alapján az energiahatékonysági célú beruházások után lehet bizonyos adójóváírást alkalmazni. A hozzánk érkezett kérdésekből azonban úgy látjuk, érdemes arról is beszélnünk, hogy mit jelentenek pontosan azok a fogalmak, amelyek az igénybevétel feltételeinél előkerülnek.
A Tao. tv. alapján a vállalkozások adójóváírást igényelhetnek az energiahatékonysági célú beruházás elvégzésére, illetve az üzembe helyezést követő fenntartására.
Részletes leírás » |
Ezt jó, ha tudja a TAO adókedvezményről!
|
Sokat cikkeztünk már az idén júliusban bevezetett új társaságiadó-kedvezményről (röviden: Tao. tv.), mely az energiahatékonysági célú beruházások körét érinti. Van azonban egy fontos kérdés, ami többször is felmerül a támogatás kapcsán. Vajon hogyan kell eljárni akkor, ha a vállalat egyéb állami támogatást vesz igénybe a beruházáshoz?
Részletes leírás »
|
Segítenek is, meg nem is az energiahatékonysági jogszabályok
|
|
A Magyar Energiahatékonysági Intézet a közelmúltban felmérte, hogy milyen elvárásokat támasztanak a hazai energiahatékonysági szektor vállalkozásai a piaccal szemben. Ami kiderült: a cégek szerint a kiszámítható szabályozási környezet, az ösztönző támogatások, a fogyasztói magatartás megváltoztatása az edukáció által, valamint az energetikai szabályok szigorú betartatása és ellenőrzése segítené a célok elérését.
Részletes leírás » |
|
KKV-k épületenergetikai fejlesztésére lesz lehetőség!
|
Az épületállomány energiahatékonyságának javítása a primer energiafelhasználás csökkentés, valamint megújuló energiaforrás-felhasználás növelése által az üvegházhatást okozó gázok kibocsátás csökkentésével tervezi megvalósítani a Kormány. A cél elérését a kis- és középvállalkozások bevonásával tervezik megvalósítani. Részletes leírás »
|
Zöldítene vállalkozásán? Most adókedvezmény jár érte!
|
|
Korábban már írtunk arról, hogy 2017 januárjától társasági adókedvezményben részesülhetnek azok a vállalkozások, amelyek az energiahatékonyságot célzó beruházásokat valósítanak meg és üzemeltetnek. Nem minden esetben lehet azonban kiaknázni ezt a lehetőséget. Mutatjuk, milyen beruházásokra jár a visszatérítés. Részletes leírás » |
|
Energetikai beruházások TAO adókedvezménye
|
A TAO törvény szervezet típusonként és adót növelő/csökkentő tételekkel kiegészítve részletesen szabályozza a TAO kötelezettségek mértékét, de ökölszabályként elmondható, hogy hozzávetőlegesen a cégek adózás előtti (pozitív) eredményének 9 %-a képezi a teljes TAO keretet. Ezt az összeget a cégek befizethetik az állami adó- és vámhatóság felé, vagy a teljes TAO keret 70 % illetve 80 %-áig - adókedvezmény formában – látvány-csapatsportra, előadó-művészetekre vagy 2017.január 1-től kezdve energiahatékonysági célú beruházásokra költhetik el. Az adókedvezmény adóvisszatartás formájában vehető igénybe.
Részletes leírás » |
Mit jelent az energetikai szakreferens függetlensége?
|
Az energetikai szakreferens köznyelven fogalmazva nem egy „belső ember”. Nem áll a szakreferens foglalkoztatásra kötelezett vállalat alkalmazásában és semmilyen más módon sem tartozik adott céghez! Azaz az energetikai szakreferenstől függetlenséget várnak el, ami konkrétan munkajogi és társasági jogi függetlenséget jelent.
Részletes leírás » |
|
|
Ki lehet energetikai szakreferens?
|
|
Az energetikai szakreferens tevékenységét természetes személy és gazdálkodó szervezet is elláthatja.
Természetesen vannak kizárólag természetes személyhez, illetve természetes és jogi személyhez egyaránt köthető feltételek. Ehhez kapcsolódóan az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény határozza meg a feltételeket, melyekről az alábbi összesítésben tájékoztatjuk az érdeklődőket.
Részletes leírás » |
|
Amikor a „kötelező” kifejezetten hasznos!
|
|
Avagy milyen előnyei vannak az energetikai szakreferens alkalmazásának? Az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény alapján meghatározott energiafogyasztású vállalkozásnak energetikai szakreferensi szolgáltatást kell igénybe vennie.
Részletes leírás » |
|
Hogyan tovább az energiaaudit után? - A TAO beruházási adókedvezményről
|
Az energiahatékonysági célokat szolgáló beruházási adókedvezményről: Azon vállalatok, melyek számára energetikai szakemberek már kimutatták, milyen egyedi energetikai korszerűsítések elvégzése indokolt náluk, 2017-től beruházási adókedvezményt vehetnek igénybe a fejlesztéseknél a törvényjavaslat szerint.
Nem csak a nagyvállalatokat érintheti ez a lehetőség!
Részletes leírás »
|