A hőkamerás diagnosztika gyors és eredményes, bontás vagy roncsolás nélküli hibafeltárásra képes módszer. Az épületjellemzők pontos ismeretére ad lehetőséget, így a beruházás vagy korszerűsítés optimális tervezését is megkönnyíti. Ezáltal elkerülhető a költségek alul- vagy felültervezése.
Cikkünkben bemutatjuk a hőkamerás diagnosztikát és a segítségével feltárható néhány jellegzetes, gyakori hibát is.
A hőkamera a látható fény helyett az infravörös hullámokat jeleníti meg. Az összes anyag, amelynek a hőmérséklete –275 °C (azaz az abszolút nulla kelvin) felett van, elektromágneses energiát sugároz. A sugárzott elektromágneses energiát – amelynek egyik fajtája az infravörös (IR) sugárzás – a hőkamerák képpé alakítják, így egy fényképen jelenik meg az adott anyag által kibocsátott elektromágneses sugárzás, és elemezhetővé válik a hőmérséklet-különbség.
Hol és mire használható a hőkamera?
Az épületszerkezet, a gépészet és a technológia területén egyaránt alkalmazhatjuk ezt a műszeres diagnosztikát.
Az infravörös képalkotó rendszer kiemelkedő termikus érzékenysége révén kimutatja a hőmérséklet-különbséget, így felderíthetővé válik az energiaveszteség helye. Az eredményes vizsgálat elvégzéséhez tartósan minimum 10 °C különbség kell a fűtött tér és a kültér között. Természetesen minél nagyobb a hőmérséklet-különbség, annál precízebb feltárást lehet végezni. Bár a hőkamerás hibamegállapítás és állapotfelmérés bontás nélkül történik, a megfelelő elemzés biztosítása érdekében a vizsgálatokat szakembernek célszerű végeznie. A mérés során meghatározhatók az ingatlan releváns műszaki paraméterei, így energetikai szempontból pontos állapotfelmérésre és hibafeltárásra nyílik lehetőség.
Megjelent az Ingreen Magazin 2018. téli lapszámában. Szerző: Lengyel Ágoston, Pannon Építőműhely Kft., ügyvezető. |
A cikk folytatása itt található:
Milyen gyakori hibák feltárására alkalmas a hőkamera? >>
2019-02-22 11:15:31 |
Megosztás |
|