Otthonunk, munkahelyünk és az egyéb épületek fűtése és hűtése igencsak kiveszi a részét az energiaforrások felhasználásában.
A háztartásokban a legtöbb vizet fürdésre, zuhanyozásra, mosogatásra és mosásra használjuk - hogy melyikre mennyit, az főként életmódunktól függ. Becsüljük meg először, mekkora egy forró fürdő energiaigénye!
A kádba engedett fürdővíz térfogata átlagosan 110 liter. Legyen a fürdővíz hőmérséklete 50 °C, a házunkba érkező hideg víz pedig legyen 10°C-os. A víz fajhője, vagyis a felmelegítéséhez szükséges energia mennyisége 4200 J/liter/°C. Ennek megfelelően a víz hőmérsékletének 40°C-kal történő emeléséhez szükséges energia 5 kWh. Összehasonlításképpen, ha ugyanilyen meleg vízzel zuhanyozunk (30 liter), akkor csak körülbelül 1,4 kWh energiát használunk el.
Mosás, mosogatás
A mosógép, a mosogatógép és a ruhaszárítógép egyaránt 2,5 kW teljesítményt vesz fel, amikor működik. A mosógép mintegy 80 liter vizet használ mosásonként, ha a mosási hőmérsékletet 40°C-ra állítjuk, akkor ennek energiaigénye kb. 1 kWh. Ha a ruhák szárítására a villamos energiával működő ruhaszárítógép helyett a lakás belső terében elhelyezkedő szárítószekrényt vagy szárítóhelyiséget használjuk, a víz elpárologtatásához akkor is energiára van szükségünk, de a ruhaszárítógép 3 kWh energiaigénye helyett csupán 1,5 kWh energiával megszáríthatunk egy töltésnyi ruhát. A melegvizet igénylő tevékenységeinkkel összefüggő teljes energiafelhasználást körülbelül 2 kWh/nap/fő nagyságúnak becsülhetjük.
Tehát víz melegítésére otthon és a munkahelyünkön együtt - beleértve a fürdést, a zuhanyozást, a mosást, a főzést, a vízforralást, a mikrohullámú sütő használatát és a mosogatást - körülbelül 12 kWh energiát fordítunk naponta és fejenként.
A fűtés matematikája
A meleg levegő előállításához naponta szükséges energiát az egyik módszerrel úgy becsülhetjük meg, hogy elképzelünk egy olyan házat, amelyikben kizárólag elektromos fűtőtestekkel gondoskodunk a fűtésről, ezeknek a teljesítményét ugyanis jobban ismerjük. Egy kis, elektromos hősugárzó vagy villanykályha teljesítménye 1 kW (24 kWh/nap). Télen személyenként van szükség egy ilyen fűtőtestre, ha kellemes melegben akarunk tartózkodni. Nyáron erre nincs szükség. Úgy becsülhetjük tehát, hogy napjaink emberének átlagosan naponta 12 kWh energiára van szüksége ahhoz, hogy kellemesen melegen tartsa épületei belső környezetét. A legtöbb ember azonban a szükségesnél több energiát fordít erre a célra, mert egyidejűleg lakása több helyiségét is melegen tartja (mondjuk a konyhát, a nappalit, a közlekedő folyosókat és a fürdőszobát is). Ezért ésszerűen azt mondhatjuk, hogy a meleg levegő előállításához szükséges teljesítmény az előbbi érték kétszerese, azaz 24 kWh/nap személyenként.
Azokban az országokban ráadásul, ahol a hőmérséklet 30 °C fölé is emelkedhet, szükségesnek tekintik a légkondicionálást, márpedig ennek a hőmérsékletszabályozásnak igencsak jelentős lehet az energiaköltsége. Közelítő becslésünk értelmében az egy személy által melegítésre és hűtésre fordított összes energia, az otthoni, a munkahelyi és a főzés céljára történő felhasználást egyaránt beleértve, 37 kWh/nap/fő (12 a meleg vízre, 24 a meleg levegőre és 1 a hűtésre).
Sajnos Magyarországon a legtöbb családi ház korszerűtlen, ha az energiatakarékossági szempontokat vizsgáljuk. Pedig az ablakok és fűtési rendszerek felújításával vagy cseréjével, illetve a megfelelő hőszigeteléssel a fogyasztás nagy mértékben csökkenthető lenne.
2013-06-03
2021-01-21 08:44:23 |
Megosztás |
|