Energiatakarékos megoldások - A hullámok ereje

A hullámok ereje



www.pannonmuhely.hu » Épületenergetika kezdőlap » Megújuló energiaellátás

Sokat hallunk a különböző alternatív energiákról, mint a nap vagy a szélenergia, de annál kevesebbet foglalkoznak a hullámokban rejtőző erővel. Mindenekelőtt tisztázzuk, honnan erednek a hullámok: a Nap szelet kelt, a szél pedig felkorbácsolja a hullámokat.



A bolygónkat elérő napfény legnagyobb része az óceánok vizét mele­gíti. A melegebb víz felmelegíti a fölötte lévő levegőt, és a tenger vizének egy része elpárolog, vízgőz formájában a légkörbe kerül. A meleg levegő felemelkedik, eközben lehűl, a víz pedig kicsapódik belőle, felhőket és esőt hoz létre. A legmagasabbra emelkedő légtömegeket már a világűr fagyos feketesége hűti tovább. A hideg levegő ismét lesüllyed. Ez a hatalmas, napenergiával működő szivattyú állandó körforgásban tartja a hatalmas konvekciós cellákba rendeződő levegőt. A mi nézőpontunkból, vagyis a Föld felszínéről szemlélve az ezekben a konvekciós cellákban létrejövő, ál­landó áramlás alkotja a szelet. A szél másodlagos napenergia. Amint a szél végigszáguld a nyílt vízfelszín fölött, hullámokat kelt. A hullámok tehát harmadlagos napenergiát jelentenek.

A hullámok emlékeznek a szélre

A nyílt vízfelszínen akkor alakulnak ki hullámok, ha a szél sebessége nagyobb, mint körülbelül 0,5 m/s. A hullámok gerince a szél sebességé­vel azonos sebességgel és azzal megegyező irányba halad. A hullámok hullámhossza (a hullámhegyek közötti távolság) és a hullám periódusideje (a szomszédos hullámhegyek áthaladása között eltelt idő) a szél sebességétől függ. Minél hosszabb időn keresztül fúj a szél, és minél hosszabb távolsá­gon át fúj a vízfelszín fölött, annál magasabbak lesznek a szél által felkor­bácsolt hullámok.

A hullámok hosszú időn keresztül „emlékeznek" a szélre, ezért a szél elállta után még napokon keresztül változatlan irányban haladnak, mind­addig, amíg bele nem ütköznek valamibe. A nyílt tengeren, ahol a szél irá­nya gyakran változik, a különböző napokon keletkezett, és eltérő irányba haladó, de egymásra rakódó hullámok kusza összevisszaságot hoznak létre.

Ha az adott irányba haladó hullámok olyan objektummal találkoznak, amelyik elnyeli a hullámok energiáját - például egy szigetsorral, ahol a szigeteknek homokos partja van -, akkor az objektum mögött a tenger nyugodtabb lesz. Az objektum „árnyékot vet", a továbbjutó hullámoknak kisebb lesz az energiája. Míg a napfény egységnyi területre továbbít vala­mekkora teljesítményt, addig a hullámok a partvonal egységnyi hosszára szállítanak bizonyos teljesítményt. A szélnek több ezer ki­lométeres nekifutásra van szüksége ahhoz, hogy igazán nagy hullámokat korbácsoljon a víz felszínén.

Nagy energia lakozik a hullámokban

A hullámok energiájából kinyerhető teljesítményre felső határt adha­tunk meg, ha megbecsüljük, mekkora teljesítmény érkezik a hullámverés­nek kitett partszakasz egységnyi hosszára, és ezt megszorozzuk a partvo­nal hosszával. Az Atlanti-óceán hullámainak energiáját már megmérték, ez körülbe­lül 40 kW a hullámverésnek kitett partszakasz minden méterén. Ez óriási teljesítménynek tűnik! Ha mindenkire jutna egy méternyi tengerpart, és a hullámok energiáját maradéktalanul ki tudnánk nyerni, akkor bőséggel állna rendelkezésünkre energia mai energiaigényeink fedezésére.

A hullámenergia felhasználásának vannak előnyei és hátrányai. Az előnyök közé tartozik például, hogy hatalmas potenciált rejt a tengerparti országok számára, kiszámíthatóbb és tervezhetőbb, mint a szél, továbbá a hagyományos elektromos energia előállítással ellentétben itt nincsenek tüzelőanyag-költségek. A hátrányok közé sorolhatjuk például, hogy

olyan berendezéseket kell tervezni, amelyek ellenállnak a rossz időjárási körülményeknek, például az erős viharoknak, szökőáraknak is. Mivel ezek az eszközök sokszor a nyílt tengeren találhatóak, emiatt a karbantartási költségeik is jóval magasabbak lehetnek.

 

2013.06.04.

2021-03-16 12:38:12

További cikkek a témában: Egyre nagyobb zajban élünk, mégsem védekezünk || Csupán az ipari ingatlanok harmada energiahatékony || Fenntarthatósági kommunikáció és szemléletformálás || Megjelent a Panda energiamenedzsment || Közel repülni a naphoz? || A szénerőművek árnyékában || Energiát adnak a csillagok? || Szigorodnak az épületenergetikai előírások || Nélkülözhető az áramzabáló hűtőszekrény? || Melyik sütőt válasszam?

Megosztás

Itt iratkozhat fel hírlevelünkre > > >
general building contractor - english © 2009-2024 Pannon Építőműhely kft. Kapcsolat