A megemelt törvényi épület energetikai elvárások Magyarországon két lépésben kerülnek bevezetésre, 2018-tól és 2021-tol. A tervezési munkánál már ma a közel nulla energiaszintnek kell megfelelni, hiszen mire egy terv megvalósításra kerül, a használatba vételi engedélyt már nagy valószínűséggel a 2021-es elvárások szerint adják meg.
A közel nulla energiaigényű épületetekre vonatkozó követelmények az uniós szabályozásnak megfeleloen kerültek meghatározásra és a hiteles tanúsítási rendszert is ezekhez a követelményekhez igazították.
A jogszabály szerint, ha elérjük a 2018-tól érvényes, szigorúbb követelményeket (100kWh/m2,év energiaigény, megfelelo U-értékek stb.) és az éves energiaigényünk 25%-át megújuló energiával állítjuk elo, akkor megfeleloen közel kerültünk a nulla energiaigényhez. Épületek energetikai minosítési osztályairól ebben a cikkben talál bovebb információt: Közel 0 követelményszint az energetikai besorolásban »
Egy XXI. századi kihívásoknak megfelelő házat a XXI. század mérnöki lehetőségeinek alapos kiaknázásával lehet csak energiatudatos, emberközpontú módon megépíteni. A jó szakemberek bevonása ma már felesleges újabb költségek helyett inkább megtakarítást, fejlesztést, pénzügyi forrásokat és maximális környezettudatosságot eredményeznek az építtetők számára.
A design kihívások tárháza végtelen, számtalan csoda épül fel nap mint nap környezetünkben. Érdemes tehát megismerkedni alaposan a lehetőségekkel és a tervezési fázis elkapkodása helyett mindent tudatosan végiggondolni.