Az energiatakarékos és modern szellőzési megoldások közül a természetes szellőztetés az egyik leginkább ajánlott technológia. Tévedés ne essék: ez persze nem az ablak kinyitásából áll, hanem a megfelelően kialakított szellőztetési berendezéseknek – és persze a természet erejének – köszönhetően szívhatunk mindig friss levegőt a beltéri helyiségekben is.
A ventilátoros, vagyis mesterséges megoldások helyett tökéletes alternatívát nyújtanak a természetes szellőztetési eszközök, melyekkel garantált a megfelelő minőségű levegő és a költség- és energiahatékony szellőztetés. Kétféle ilyen technológiát különböztetünk meg egymástól: vannak tisztán természetes és hibrid rendszerek.
A természetes szellőztetési berendezések nem tartalmaznak mechanikus ventilátorokat. Hatékonyan bevethetőek a belső légszabályozásban, az éjszakai hűtésben, de hő- és füstelvezetési feladatokra is alkalmasak. Ezen rendszerek működése a tetőbe épített levegőelvezetési berendezésektől, a homlokzatba integrált zsalus szerkezetektől, valamint az ezekhez szorosan kapcsolódó szabályozástechnikától függ. A tisztán természetes szellőztetésnek van azonban egy hátránya is: a bevezetett levegőt a rendszer nem szűri meg, így annak minősége nagyban függ a környezeti hatásoktól. Ellenben minimális a működtetési költség, ami egy igen vonzó tulajdonság.
A hibrid szellőztetés esetén a levegő elvezetése természetes úton – a tetőn elhelyezett felépítményeken keresztül – történik, azonban ennél a módszernél már segítségül hívják a gépeket is, ami magával hozza a magasabb beruházási költségeket is. A befújt levegő így már kezelt és szűrt, igény esetén pedig fűteni és hűteni is lehet, és még a mennyiség is állítható. A szabályozásnak köszönhető a rendszer energiahatékonysága is.
Mindkét megoldás esetén az első lépés az igények felmérése – legyen szó egy új épületről vagy egy már működő létesítményről. A beruházáshoz meg kell ismerni továbbá az építészeti és technológiai terveket, valamint minél több adatot kell gyűjteni az épület szerkezetéről és a belső hőfejlődés mértékéről is. A helyszíni mérés során meg kell vizsgálni a munka- és technológiai zónákat és a telepítendő szerkezetek elhelyezési lehetőségeit. Ebből is jól látszik, hogy a berendezések telepítéséhez rendkívül fontos a megfelelő szakértelem – a tervezéstől a kivitelezésig.
2017-11-30 12:57:16 |
Megosztás |
|
Természetes és hibrid rendszerekről
Energiahatékonysági számítások
Miért és mikor van szükség energetikai szakemberre?
A szigetelt házban 46%-kal csökkent a fűtésszámla
Társasházak korszerűsítése
Milyen rendeletek, jogszabályok határozzák meg, hogy mikor kell elkészítettni az energetikai tanúsítványt?
Vajon a kifogásolható minőségű tanúsítványok előre elhelyezett baljós üzleti időkapszulák lennének?
Ajánlott oldal:
Partnereink: