Már nemcsak lufit lehet fújni, hanem hőszigetelést is az épület réseibe, egészen kicsi apró helyekre. A kicsi rések, melyek akár néhány miliméteresek, kiválóan tömíthetők műanyag alapú hőszigeteléssel.
Széles körben nincsenek még tapasztalatok Magyarországon, a gyártók ígéretei azonban kecsegtetőek.
Maga az anyag kezedetben folyékony állagú, mely a felhordás helyszínén felhabosodik és kb. 100-szorosára duzzad, apró pórusokat képezve.
Kitűnő hőszigetelő anyag, átlagosnál alacsonyabb hővezetési tényezővel λ=0,034W/mK. Műanyag szigetelés révén gondolhatná az olvasó, hogy a páratechnikai tulajdonságai nem túl kedvezőek az épületek hőszigetelésének szempontjából. A gyártók szerint jó páraáteresztő-képességgel bír, ezért szinte bárhová beépíthető.
Az anyag egy úgynevezett karbamid-formaldehid műgyanta, mely a felületekre történt fújást követően sokszorosára nő. Speciális eszköz segítségével erre képzett szakemberek fújják az előkészített felületre.
http://www.youtube.com/watch?v=VFjxWdPPY1Q
Az utólagos hőszigetelés elkészítése kedvez a tulajdonosoknak, mivel egyszerű, gyors, tiszta, szakaszosan is végezhető. Az illesztési pontatlanságok minimálisak, a legapróbb résekbe is bejuttatható a hőszigetelő anyag.
Hőszigetelő képessége, hővezetési tényezője rendkívül jó. Hőszigetelő társainak hővezetési tényezője átlagosan λ=0,04W/mK, a fújt műanyaghab λ=0,034W/mK.
Alkalmazható tetőtérbeépítés esetén, könnyűszerkezetes épületek hőszigetelésekor, falak, födémek hőszigetelésére.
Egy hőszigeteletlen borított gerendás fa padlásfödém 10 cm vastagságú műanyaghabos hőszigetelésével a szerkezet hőátbocsátási tényezője 0,26 W/m2K lesz. Ugyanez a szerkezet kőzetgyapot hőszigeteléssel 12 cm vastagságban éri el a 0,26 W/m2K értéket.
Magastető hőszigetelésekor a helyes rétegrend megválasztásával a tető átszellőztetése többféleképpen megoldható.
A fújt műanyaghab beépítésével kapcsolatos tapasztalatok még nem állnak rendelkezésre nagy számban, így a gyártók vizsgálataira lehet támaszkodni.
Előnyök:
- jó hőszigetelő képesség (λ=0,034W/mK)
- könnyű (testsűrűség: 15 kg/m3)
- jó páraáteresztő
- rágcsálók, rovarok nem támadják meg
- alkalmazásával hőhidak csökkenthetők
- könnyen, gyorsan, tisztán bedolgozható
- nehezen éghető
Hátrányok:
- könnyű (testsűrűség: 15 kg/m3) - nyári túlmelegedés veszélye fennáll
- felhordáskor sok hulladék
- nem terhelhető
- precíz előkészítés elmulasztásával nem kívánatos helyekre is bejut az anyag (elég, egy néhány mm-es lyuk)
A kialakult, felkeményedett hab nagyon könnyű, ezért a hőtárolóképessége is alacsony. Tetőtérbeépítések esetében a nagy könnyűszerkezetes felületek miatt gépi hűtés válhat szükségessé. Hőkiegyenlítés szempontjából a nagyobb tömegű anyagok a megfelelőbbek. A fújt műanyaghab hőtárolás szempontjából ötször rosszabb, mint szálas társai (kőzetgyapot, üveggyapot).
Ácsné Benyó Magdolna |
2013-09-10 15:03:13 |
|