A MÁV-GÉPÉSZET Zrt. 2011-ben több megtérülő energetikai beruházást hajtott végre, amelyek hosszú távon csökkentik az energiaköltségeket. A MÁV-GÉPÉSZET a miskolci telephelyen a melegvíz-ellátás biztosítására napkollektorokat létesített, továbbá LED-es szerelőakna világítást alakított ki, Nagykanizsán a fűtési rendszert korszerűsítette, Szolnokon pedig korszerű, energiahatékony világítási rendszert épített ki.
Forrás: mav.hu
A MÁV-GÉPÉSZET Zrt. szakemberei a miskolci villamosmozdony-javító műhelyben a régi, elavult csarnoki felülvilágítókat korszerű lexánra cserélték. A beruházásnak köszönhetően a munkacsarnok megvilágítása nagymértékben javult, egyúttal jelentős energiamegtakarítás érhető el. A dízelmozdony javítócsarnok szerelőaknáiban korszerű LED-es világítás épült ki, aminek üzemeltetése – több fényforrással – a korábbinál 60%-kal kevesebbe kerül. A három műhely melegvíz-ellátásának átalakítása is energiatakarékossági szempontok figyelembe vételével történt: a műhelyben dolgozó több mint 70 munkavállaló részére a meleg vizet immár – mintegy 30 négyzetméternyi – napkollektor segítségével biztosítja a vasúttársaság. A végrehajtott fejlesztéseknek köszönhetően a fűtés illetve a melegvíz ellátás területén évi mintegy 2-3 millió forint megtakarítás realizálódik. A pár hetes üzemi tapasztalatok azt mutatják, hogy még télen is hatékony a napenergia segítségével történő melegvíz-előállítás, a beruházás legkésőbb nyolc-tíz éven belül megtérül.
A MÁV-GÉPÉSZET Zrt. Szolnokon LED-es világítást épített ki, amely révén jelentősen javul az energiafelhasználás a telephelyen, amellett, hogy a korábbi 160 helyett több mint 200 Lux fényerősséggel működik a világítás. Nemrég a nagykanizsai telephelyen az elavult, gazdaságtalan fűtési rendszert korszerűsítette a vasúttársaság. A kialakított kondenzációs kazánnal, melegvíz fűtési rendszerrel illetve hőszigetelő nyílászárók beépítésével összességében 30-40%-os fűtési energiamegtakarítás realizálható.
A napkollektoros megoldás tapasztalatai függvényében a vasúttársaság a közeljövőben az új IC+ kocsi prototípus gyártására kialakított szolnoki létesítmény 750 fős szociális épületegységében is bevezeti a megújuló energiára alapozott melegvízkészítési megoldást, illetve megvizsgálja a hálózati szintű bevezetés lehetőségét.
A MÁV Zrt. és leányvállalatai egyes funkcióit átfogó projektjeinek és intézkedéseinek együttes költségmérséklő hatása 2010-2011-re vonatkozóan meghaladja a 12 milliárd forintot. Az intézkedések vezérlőelve a megörökölt, cégcsoportban meglévő párhuzamosságok felszámolása, a költséghatékony technológiai fejlesztések, valamint a szervezetben meglévő tartalékok feltárása és hasznosítása.
2012-02-25 17:16:44 |
Megosztás |
|