Új szabályokat bocsátott társadalmi konzultációra az Energiaügyi Minisztérium az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) kapcsán, melyeket áprilisban megszavazott az Országgyűlés.
Az Energiamegtakarítási Kötelezettségi Rendszer (EKR) egy olyan szabályozási keretrendszer, amely a fenntartható energiafelhasználást célozza a 2015. évi LVII. törvény alapján. Célja az energiamegtakarítás előmozdítása az energiakereskedők és energiát értékesítő szolgáltatók körében. E rendszer keretében a kötelezett szereplőknek igazolniuk kell, hogy meghatározott mértékű energiamegtakarítást értek el, amit saját beruházásaik által, vagy az ügyfeleik támogatásával valósítanak meg. Ennek keretében a végső felhasználók részére villamos energiát, földgázt, üzemanyagot és egyéb energiahordozókat forgalmazóknak meghatározott energiamegtakarítási kötelezettsége van, amely megvalósult energiamegtakarítást a hatóság által kibocsátott igazolásokkal kell alátámasztaniuk, ellenkező esetben megtakarítás hiányában a fennmaradó értékkel arányosan növekvő büntető díjjal tudják kiváltani a kötelezettségüket.
Alapvetően két indoka van a 2025. január 1-től életbe lépő új módosításoknak. Egyrészről az energiaválság miatt fellépő megváltozott hozzáállás és az ebből fakadó takarékoskodás következtében olyan mértékben visszaesett a fogyasztás, hogy a kötelezett szervezetek már előre teljesítették a 2030-ig tartó energiamegtakarítási kötelezettségüket. Ez azzal járt, hogy az értékesíthető hitelesített energiamegtakarítások (HEM) tőzsdéjén jelentősen több HEM került felajánlásra, mint ahány vételi ajánlat érkezett és ez a többlet kínálat a HEM árfolyam bezuhanásához vezetett. Ez azért nehezíti meg az eddigi rendszer működését, mivel a HEM-ekből származó bevétel volt a beruházások finanszírozásának egyik fő pillére, hiszen ez a bevétel jelentősen javította a beruházások megtérülési idejét. A HEM árfolyam mellett további ösztönző tényező volt, hogy 2024 őszén megjelent az új felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterv, melyben a korábbinál jóval ambiciózusabb energiahatékonysági célok szerepeltek 2030-ra, mint az eddigi korábbi értékek.
Az új módosítás szerint elsősorban 4 pontban kerül sor a korábbi rendszer változtatására:
Gohér Gábor | 2025-05-12 11:47:15 |
Megosztás |
|