Nem mondunk újat azzal, hogy az egyre növekvő energiaszükségletünk előbb-utóbb magával hozza majd a fosszilis, azaz a nem megújuló energiaforrások kimerülését is. A kutatók néhány száz évet adnak ennek a folyamatnak.
Mivel a nap- és szélerőművek sem képesek arra hogy folyamatosan, állandó teljesítmény mellett állítsák elő számunkra az energiát, más megoldásokat és lehetőségeket is meg kell vizsgálni. Létezik például egy biztonságos, környezetbarát és gazdaságos energiaforrás, ami ráadásul képes a folyamatos energiatermelésre, ez pedig nem más, mint a magfúzió.
Ahogy a napban, úgy a csillagokban is végbemennek reakciók, melynek során a könnyű atommagok egyesülnek, miközben nagy mértékű energia-felszabadulás megy végbe. A magfúziós kutatások egyébként nem új keletűek, már 60 évvel ezelőtt elkezdték a kísérleteket, és az eredmények nagyon jónak mondhatók. A kísérleti reaktorok nagyon gyors teljesítményjavulást produkáltak. De hogyan működnek ezek a reaktorok?
A fúziós reaktorokban a hidrogén két izotópja – a természetes vizekben is nagy mennyiségben megtalálható deutérium és az akkumulátorokban is használt lítiumból a tenyészthető trícium – héliummá egyesül, és eközben keletkezik egy neutron is. A fúzió során egyáltalán nem keletkeznek káros anyagok, a hélium pedig – ami a végtermék – egy ártalmatlan nemesgáz.
Egyelőre még csak jövő időben beszélhetünk arról, hogy energiaszükségletünket majd a csillagok energiája szolgáltatja, de a kísérletek, hogy hogyan tudjuk majd a csillagok által termelt energiát földi módszerekkel is előállítani, már hosszú évtizedek óta zajlanak.
Egy dologban biztosak lehetünk: a fúziós reakciók közben felszabaduló energiamennyiség olyan nagy mértékű, hogy 230 kg tríciummal és 150 kg deutériummal hazánk teljes évi villamosenergia-szükségletét fedezni tudnánk. És e két anyagból még évmilliókra elegendő van. Míg a kőolajból, a szénből és a földgázból egyre kevesebb...
2014.09.27.
2021-04-13 10:08:42 |
Megosztás |
|