Különböző fényforrások a fizikai folyamatok során többfajta módon bocsátanak ki „sokszínű” fényt. Ennek a fénynek az összetétele, erőssége, minősége, határozza meg, hogy mennyire érezzük kellemesnek az adott környezetet a mesterséges világításban.
A hagyományos wolfram szálas izzó bár sugárzó fényével a fényhasznosításban (egységnyi villamos teljesítménnyel mekkora fényáramot bocsát ki [lm/W]) gyenge, mégis meleg fényével kellemes otthonosságot teremt. Mivel sugárzó, így Planck törvényéből adódóan színspektruma folytonos, ezért színvisszaadása kiváló (60 W – 710 lm, 100 W – 1 400 lm; 1 000 W – 20 000 lm).
A halogén izzó a halogén körfolyamat révén jobb fényhasznosítással bír, és szintén izzó fénye miatt jó színvisszaadású, fénye hasonlít a wolfram szálas izzóéhoz, de a magasabb hőmérséklet miatt fehérebbnek látjuk (100 W – 2 350 lm).
A fénycsövekben alacsony nyomású nemesgáz vagy higanygőz található, amely gerjesztés hatására fényt bocsát ki. Ez rendszerint ultraibolya sugárzás (sima üvegcsőben kékes színű derengés látható), amelyet a látható tartományba tolni ún. fényporral lehetséges, amely az üvegcső felületét beborítja. Ezáltal egyenletes is lesz a fénysűrűség. Hátránya, hogy színvisszaadása gyenge, ugyanis a gerjesztés miatt sávos spektrumú. Ezt különböző anyagok keverékével javítani lehet, így megtalálhatóak már a „háromsávos” fénycsövek. Működésükhöz előtétre van szükség. Előnyük, hogy fényhasznosításuk jó. Kisebb méretű kivitele a cső „összehajtásából” készült kompakt fénycső, amelyet hibásan „energiatakarékos izzó”-nak szoktak nevezni (18 W – 1 150 lm, 36 W – 3 000 lm).
Közvilágításra illetve csarnokvilágításra valamint egyéb célokra használnak fémhalogén lámpákat, nátrium lámpákat, nagynyomású nátrium lámpákat, ezekre külön nem térünk ki, de általános jellemzőjük, hogy színvisszaadásuk gyenge, ugyanakkor fényhasznosításuk meglehetősen jó. Talán ismert még a nagynyomású lámpák közül a xenon lámpa, amely gyors gyújtású lámpa, színvisszaadása és erős pontszerű fénye miatt nem csak a járműiparban, hanem a vetítéstechnikában is alkalmazzák.
Egyre inkább elterjedőben van a LED-es fényforrás amely elektrolumineszencia hatására bocsátja ki fényét, azaz a p-n átmenetek elektronvándorlása és rekombinációja során felszabadult energiát látható fény formájában bocsátja ki. Nagy hátránya, hogy hűtést igényel, de a fehér LED fényhasznosítása akár a 150 W/lm fényhasznosítási értéket is elérheti.
forrás: http://www.egt.bme.hu/
Megyeri Domonkos | 2011-07-29 15:47:15 |
Megosztás |
|