Akár hisszük, akár nem, a sok kicsi sokra megy. ÉS egy egyszerűnek tűnő csaptelepen szépen lassan a pénzünk egy része is elfolydogál, ha nem figyelünk oda. Márpedig ezidáig nem túl sok figyelmet fordítottunk erre a berendezésre.
A csapot általában csak akkor cseréljük le, ha már elromlott, már nem lehet megjavítani, ha egy szebbet szeretnénk, emiatt pedig szükségszerűvé vált egy új beszerzése. Gondoljuk, nem nagy dolog, akár még mi magunk is lecserélhetjük, nem kell hozzá több, csipán némi műszaki érzék. De azért ez nem ilyen egyszerű…
Nem árt figyelembe venni néhány fontos szempontot, nem minden ugyanis a tökéletes külcsín, a megjelenés és a korszerű forma, más sajátosságokat is szem előtt kell tartani. Hogy az új csap ne csak funkcionalitásában feleljen meg elvárásainknak.
Csip-csup csaptippek
Az új csap vásárlásakor ajánlott olyat választani, melynek vezérlő egysége kerámia betéttel ellátott, ezek ugyanis jóval hosszabb élettartamot ígérnek, mint a hagyományos, orsós résszel gyártott darabok. Ugyanígy a csaptelep bevonata sem mindegy.
A fényes króm bevonat e legjobb, és bár a legtöbb csaptelepnél ezzel találkozhatunk, előfordulnak olyanok is, melyek finom szemcsézetű, matt fémbevonattal rendelkeznek. Ez azért nem jó, mert az érdesebb felülethez jobban tapadnak a szennyeződések, és tisztításkor ezek eltávolítása sérüléseket eredményezhet, ami gyorsan ad a csapnak „használt” kinézetet.
A takarékos csap aranyat ér
A föld népességének már harmadát érinti a vízhiány, ezeken a területeken mindössze 10-20 liter az egy főre jutó napi vízfogyasztás. Ez a szám Európában átlagosan 200 liter, hazánkban pedig 100-150 liter ivóvíz jut egy főre naponta.
Bár a dizájn szempontjából manapság trendként jelentek meg a fürdőszobákban a patakra és a vízesésre hajazó megoldások, ez formatervezői vonulat a víznek egy igen nagymértékű pazarlását is jelenti.
Egy takarékos csapteleppel azonban nem csupán a vízkészletet kímélhetjük, de zsebünkben is több pénz marad használatuk által.
Két dologban igazán jók ezek a berendezések:
1. Korlátozzák az egy perc alatt kifolyó víz mennyiségét
2. Az állandó hőfok beállítási lehetőséggel elkerülhetővé teszi a hideg-meleg víz keverésével járó veszteséget.
E kettősség mentén született meg az úgynevezett hidegvíz-középállású csap. Ennek ötlete úgy született meg, hogy a legtöbb ember egy kézmosásnál például nem várja meg a meleg vizet, vagyis hideg vizet használ. Ebben az esetben miért kellene a melegvízmérő-órának elindulnia, ha nincs szükség meleg vízre?
A hidegvíz-középállású csapok esetében a csap csak hideg vizet ad közép llásban, meleg vízért a kart balra kell fordítani. A vizsgálatokból azonban kiderült, hogy az emberek a kézmosásnál balra sem fordították el a kart, ezzel pedig 50%-kal csökkent a felhasznált vízenergia mennyisége.
A megfelelő csap kiválasztásánál tehát két fontos dologra kell odafigyelnünk:
A takarékos csapok általában 5-7 literre csökkentik az 1 perc alatt kifolyó víz mennyiségét, ami évente már igen jelentős megtakarításokat eredményezhet.
2013-11-02
2021-03-04 11:47:07 |
Megosztás |
|