Azt már milliószor hallottuk, hogy milyen sokat lehet megspórolni a megfelelő fűtési technológiával. De ember legyen a talpán, aki a számtalan típus és fajta, a sok leírás és ajánlás között eligazodik. Éppen ezért most megpróbáljuk összegyűjteni a különböző típusú fűtési rendszereket, és bemutatni azok előnyét és hátrányát egyaránt.
Azonban előtte nem árt megvizsgálnunk, milyen is az ideális hőmérséklet. Sok múlik a falakon, ugyanis a meleg falak ellensúlyozzák testünk hősugárzását, azaz nem engedik lehűlni. Emiatt van az, hogy 17-18 fokban is jól érezhetjük magunkat akkor, ha meleg és jól szigetelt falak között vagyunk. Ez azért érdekes, mert már 1 Celsius-foknyi hőmérsékletcsökkenéssel is körülbelül 6 százalék energiát spórolhatunk.
Jó közérzetünk azon múlik, hogy a milyen a szobában lévő levegő nedvességtartalma, milyen ruhát viselünk és, milyen tevékenységet végzünk éppen. Olcsóbb és egészségesebb is, ha a szoba túlfűtése helyett inkább rétegesebben öltözködünk. A kellemes és egészséges szobaklíma 16 és 20 Celsius-fok között van, és nedvességtartalma 40%.
Lássuk, milyen fűtési technikákkal érhetjük el ezt az ideális hőmérsékletet!
Padlófűtés
Ennél a megoldásnál először a padlóközeli légrétegek melegszenek fel, ám azok a rétegek, melyek a plafonhoz vannak közelebb, hidegek maradnak. Azonban a padlóról felszálló meleg légörvény időnkét áttöri a stabil rétegződést, ezáltal a szobában lévő finom port felkavarja, emiatt pedig a levegő levegője újra és újra porossá válik. Ám más hátrányai is vannak:
Villanyfűtés
Ez a legveszélyesebb fűtési mód a környezetre nézve. Az energiaveszteségek hatalmasak, továbbá a szénerőművek savas esőt okoznak.
Hátrányai:
Cserépkályha
Egyre többen térnek vissza a cserépkályhához, mint fűtési technikához. Ennek elsődleges oka az energiahatékonyság, hiszen a cserépkályha valójában egy nagy hőtároló, mely nem csak addig melegít, amíg ég benne a tűz, hanem – köszönhetően a vastag külső csempéinek és samott-téglás belső szerkezetének – még a tűz kialvása után is hat-nyolc órán át fűti a helyiséget.
Előnyei:
Hátrányai:
Vegyes tüzelésű kazán
Ezt a módszert ma már egyre kevesebben használják, ezt pedig annak köszönheti, hogy hatásfoka messze elmarad a mai technológiáktól, ráadásul használata a környezetet is szennyezi.
Előnyei:
Hátrányai:
A magyarok 63%-a mai napig gázzal fűt, és a távhő jelentős részét is gázzal állítják elő. Az sem titok, hogy a világ gázkészlete körülbelül még évig elegendő, éppen ezért folyamatosan drágul. A jövő nyilvánvalóan az alternatív tüzelőanyagok használatáé lesz.
2013-08-28
2021-02-02 15:37:37 |
Megosztás |
|