A hőkamerás vizsgálattól nem kell tartani, ehhez ugyanis nincs szükség az épület megbontásához. A vizsgálat során alkalmazott kamerák ugyanis már a hőmérsékletek közötti 0-1°C-os különbséget is kimutatják, ezáltal pedig látható válnak az eddig észre sem vett legapróbb hibák.
Az összes anyag, aminek a hőmérséklete -275 °C (azaz az abszolút nulla kelvin) felett van elektromágneses energiát sugároz. A sugárzott elektromágneses energiát - amelynek egyik fajtája az infravörös (IR) sugárzás - a hőkamerák képpé alakítják, így egy fényképen jelenik meg az adott anyag által kibocsátott elektromágneses sugárzás, elemezhetővé válik a hőmérsékletkülönbség.
Mivel minden testben mozognak az atomok és a molekulák nulla fok felett, és az infravörös sugárzásnak pontosan ez a mozgás az alapja, így ebből az következik, hogy minden test kibocsájt magából infravörös sugarakat. Ezeket a sugarakat érzékeli a hőkamera egy egyelemű pontdetektornak köszönhetően, amely a detektált jeleket képpontonként átalakítja a végeredménykor látható színes hőképpé.
A hősugárzás a fényhez hasonlóan viselkedik, és a felületet elhagyó infravörös hősugárzást hívjuk kisugárzott vagy kilépő sugárzásnak, mely energia három összetevőből áll:
A kibocsátott komponenstől függ, hogy egy adott tárgynak mekkora a hőmérséklete.
Ekkor ugyanis a külső és belső hőmérséklet különbsége meghaladja 15 ℃ fokot, ezáltal kellő mértékű hővándorlást lehet mérni.
2016-03-22 13:43:53 |
Megosztás |
|