Nagy rá a valószínűség a Massachussetts-i Műszaki Intézet (MIT) kutatói szerint.
2008-ban Marc Baldo professzor és csapata egy olyan projektbe kezdett, ami egy teljesen új technikával hasznosítaná a napenergiát. Az eddig megszokott napelemek táblái helyett egy szerves anyagokból álló festéken kísérleteztek, melynek az a célja, hogy az ablakokra felhordva képes legyen katalizálni a fényt és integrálni a táblák belsejébe.
Ám ez a technika még nem tart ott, hogy felvegye a versenyt a megszokott táblákkal ám mégis bizakodásra adhat okot. Amennyiben szabadalmaztatják ezt a technológiát és az a piacra kikerül, könnyen lehet, hogy néhány éven belül felértékelődnek az üvegezett területek.
A festék a napfényt beengedi, de az áram előállításához szükséges sugárzást magába szívja, erőssége függ az anyag árnyalatától. A lakóterek, illetve az elsősorban fény beengedésére szolgáló felületekre egy rózsaszínen áttetsző réteget fejlesztettek ki, ami lényegesen kisebb hatásfokkal bír, mint a sötétebb árnyalatú típus.
Alkalmazási területnek talán az irodaházak üvegfelületeit lehetne megemlíteni, mint elsődleges célt. Ám kísérleti állapotban, még nem tudja az egész épület áramellátását kiváltani, de így is súlyos pénzeket spórolhat a tulajdonosnak.
Remélhetőleg néhány éven belül nem csak feltételes módban tudunk erről a lehetőségről beszámolni, hanem találkozhat vele az Energia hatékonysági számításainkban is.
Deák Ádám | 2012-09-05 14:08:06 |
Megosztás |
|