A talajnak az a sajátossága, hogy a Nap hőjét egyenletes hőmérsékleten, hosszabb időn át képes tárolni, egész évben lehetővé teszi a hőszivattyús üzemet.
Amennyiben a hőelvonásra alkalmazott kollektorokat vízszintesen, a talajszinttől mintegy 1,5 m mélységben helyezik el talajkollektoros rendszerről beszélhetünk.
A vízszintes kollektorokat 1,2-1,5 méter mélységben, vízszintesen a földben elhelyezett műanyag csőrendszer alkotja. A 20, 25 vagy 32 mm átmérőjű csövek kb. 0,5-0,8 méter távolságban helyezkednek el egymástól. A talaj hőjének zárt körfolyamatban történő szállítására általában sóoldatot, azaz víz és fagyálló szer keveréket használnak.
A vízszintes kollektorok létesítése általában olcsóbb mint a talajszondáké, mivel az előbbi esteben a munka egyszerűbb eszközökkel, akár házilag is kivitelezhető.
A vízszintes kollektor hőelvonási teljesítménye a talaj nedvességtartalmától függ, átlagosan 25 W/m2 körül van.
A tapasztalat szerint egy családi ház kollektorának területigénye a lakóterület egy-kétszerese.
---------------------------------------
A Pannon Építőműhely Kft. mérnöki-energetikusi tanácsadással támogatja az energetikailag megfelelő épületek megvalósítását a tervezés és kivitelezés során. Amennyiben Ön is energetikailag korszerű épület megvalósítását tervezi, várjuk megtisztelő megkeresését az alábbi címen:info@pannonmuhely.hu
2012-04-27 14:46:12 |
Megosztás |
|