Többször írtunk már a 2017 januárjában bevezetett beruházási adókedvezményről (röviden: Tao kedvezmény), amely alapján az energiahatékonysági célú beruházások után lehet bizonyos adójóváírást alkalmazni. A hozzánk érkezett kérdésekből azonban úgy látjuk, érdemes arról is beszélnünk, hogy mit jelentenek pontosan azok a fogalmak, amelyek az igénybevétel feltételeinél előkerülnek.
A Tao. tv. alapján a vállalkozások adójóváírást igényelhetnek az energiahatékonysági célú beruházás elvégzésére, illetve az üzembe helyezést követő fenntartására.
A társasági adóról szóló törvényben nem találhatjuk meg a beruházás fogalmi meghatározását, ezért a számvitelről szóló törvény (2000. évi C. tv.) rendelkezéseit tudjuk alapul venni. Ez alapján a beruházás alapvetően kétféle tevékenységet takar:
A Tao. tv. szerint az adómegtakarítás olyan beruházásokra számolható el, amelyek csökkentik az adott cég végsőenergia-fogyasztását - ezáltal energiamegtakarítást eredményeznek - a megtakarítás mértékére vonatkozó konkrét előírás nélkül.
A jogszabály két esetet különböztet meg az elszámolható költségek kapcsán:
Bár a jogszabály részletesen szól erről, nem árt azért újra tisztázni, hogy nem létezik olyan eset, amikor a teljes beruházási költség adókedvezmény formájában visszaigényelhető lenne. A Tao. tv. világosan fogalmaz: az adózó által igénybe vehető beruházási adókedvezmény mértéke nem haladhatja meg beruházásonként – a beruházáshoz igényelt összes állami támogatással együttesen –, jelenértéken a beruházás elszámolható költségének
Azonban a beruházási adókedvezmény maximális összege mindegyik esetben 15 millió eurónak megfelelő forintösszeg lehet.
Ehhez a minőségi igazoláshoz két energetikai auditra van szükség. Egyre a beruházás előtti, és egyre az az utáni állapotról. Ez a dokumentum lesz a bizonyíték arra, hogy az adott fejlesztés valóban eredményezett energiamegtakarítást.
Az első audit során – a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által vezetett névjegyzékéből kiválasztott – energetikai auditor vagy auditáló szervezet a tervezett beruházással érintett műszaki rendszerre vonatkozó energiafogyasztási adatokat méri fel, valamint becslést készít az elérhető energiamegtakarításról. A második audit már a beruházást követően készül, így ebben már a kiinduló állapot energetikai felmérése, valamint az energiamegtakarítás azon becsült értékei is benne vannak, amelyeket a beruházás üzembe helyezését követően mértek.
Már befejezett korszerűsítésre is igénybe vehető az adójóváírás!
Jelentkezzen, várjuk kérdéseit!
|
2018-02-03 08:02:56 |
|