Vajon a kifogásolható minőségű tanúsítványok előre elhelyezett baljós üzleti időkapszulák lennének? Sokan foglalkoznak energetikai tanúsítványok készítésével az ingatlanpiacon. Általában több szempont alapján választunk a kínálatból:
√ ár
√ gyorsaság
√ a tanúsító földrajzi közelsége
√ személyes kapcsolatok
√ szakmai szempontok
Most egy sokak által eddig kevésbé szem előtt tartott szempontra hívnánk fel a figyelmet: a minőségre, a szakmai megbízhatóságra. Egyáltalán nem mindegy ugyanis, mi is kerül pontosan arra a tanúsítványra!
Az ingatlanát eladni kívánónak valóban fontos, hogy mielőbb, minél olcsóbban kerítsen egy „papírt”. Eközben vajon gondol-e arra, hogy akár rövid időn belül egy valótlan adat miatt ő is és az adás-vételt közvetítő is kényes helyzetbe kerülhet az új tulajdonost ért kár, valótlan állítások miatt (még az esetben is, ha ezekről sem az eladó, sem a közvetítő nem tudott)?
Éppen a felmerült problémák elkerülése érdekében zajlik komoly módszerekkel a ’176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról’ - szerint a tanúsítványok minőségellenőrzése.
A hivatalos tanúsítványok éves mennyiségének véletlenszerűen kiválasztott 2%- a esetében kell a (2) bekezdés a) pontja szerinti, és 0,5%- a esetében kell a (2) bekezdés b) pontja szerinti ellenőrzést elvégezni.
A tanúsítvány utóellenőrzéséről a tanúsítót írásban értesíteni kell. A tanúsító köteles együttműködni a tanúsítvány ellenőrzése során. A feltárt hibákat a tanúsító köteles kijavítani.
9/A. §.(2) A tanúsítvány utóellenőrzése során
a) a megjelölt határoló szerkezetek és épületgépészeti rendszerek jellemzőinek megfelelő megállapítása, az energetikai minőségtanúsítványban feltüntetett részeredmények és végeredmény igazolása, az ezek alapján megfogalmazott javaslat indokoltsága,
b) a tanúsítványok alapadatainak szükség szerinti helyszíni megfelelő beazonosítása és a felhasznált adatok és a teljes számítás megfelelősége kerül ellenőrzésre.
A tanúsítványon talált hibákat javítani kell, amiről nyilvánvalóan tudomást szerez a vevő és az előadó is. Amennyiben az adásvétel még nem ért véget, akkor a felmerülő bizalom-vesztő állapot kedvezőtlen üzleti helyzetet eredményez minden résztvevőnek. Nagyon sok kellemetlenségtől óvja meg magát az a közvetítő, amely megbízható, az ingatlanpiac több szegmensében is otthonosan mozgó, nagy kapacitással rendelkező szakemberekkel dolgozik együtt.
Vizsgálni érdemes a tanúsító cég szakmai hátterét, kapcsolatrendszerét, kapacitását, azaz mennyire stabil hátteret tart fent és biztosít annak érdekében, hogy a minőség mindig a legmagasabb legyen. Természetesen a piac hosszútávon gondolkodó szereplőiként mindnyájan tisztában vagyunk vele, hogy erre a helyzetre is igaz a mondás: „A legolcsóbb áru mindig a legdrágább”
További hasznos anyagaink energetikai tanúsítás témában>
Több ezer energetikai tanúsítvány elkészítésének a tapasztalatával vállaljuk az Ön ingatlanának tanúsítását.
Rendelje meg online!Megrendelését várjuk online: Energia tanúsítvány megrendelés > > |
Lőrincz Emese | 2014-05-05 12:22:11 |
Megosztás |