Hogyan készül az energetikai tanúsítvány, melyek a vonatkozó jogszabályok, mire érdemes odafigyelni, milyen egyéb számításokat lehet még elvégezni?
További jogszabályok az energetika és az építészet területéről Energetikai tanúsítvány jogszabályok > >
Egy tanúsítvány 10 évig érvényes. Ugyanakkor 2016-tól megváltozott az energetikai besorolási rendszer, így a régebben készült tanúsítványokat is át kell sorolni. A még érvényes tanúsítványokat az állami nyilvántartó rendszer, a tulajdonosok kérésére, átsorolja:
"A már meglévő tanúsítványok 2016. január 1-jétől nem használhatók fel további tranzakciókhoz változatlanul. A korábban készült tanúsítványok alapján a tanúsítvány nyilvántartó rendszer egy pótlap kiállításával új tanúsítványt generál, ezt kell a továbbiakban használni. A tulajdonosok az új besorolásukról a tanúsítási rendszerben tájékozódhatnak: https://www.e-epites.hu/entan/ Itt igényelhető a kiállított pótlap, ami a korábban készült tanúsítvánnyal együtt érvényes." (Forrás:e-epites.hu)
Cégünk az aktualizálást kedvezményes áron végzi.
Általános szabály, hogy az ingatlan értékesítésekor vagy bérbevételekor energetikai tanúsítvány kell készíttetni, de vannak kivételek>
Továbbra sem kötelező feltüntetni a hirdetésben az energetikai besorolást. Amennyiben viszont rendelkezésre áll már a tanúsítvány az ingatlanról, fel kell a besorolást tüntetni a megjelentetni kívánt hirdetésben. 2016 után kötendő szerződésekhez úgyis kell a tanúsítás minden esetben, ezért érdemes feltüntetni.
Az energetikai tanúsítványt hitelesíteni kell. A tanúsítvány akkor felhasználható, ha regisztrálva van, azaz feltöltésre került az Országos Építésügyi Nyilvántartás adatbázisába. Hitelesítéskor a tanúsítvány kap egy egyedi HET számot az Építésügytől, mely a dokumentum egyedi azonosítója lesz. Ez a dokumentumok visszaellenőrzéséhez szükséges. Bővebben>
A már hitelesített tanúsítványok által megjelölt energetikai osztály nyilvánosan elérhető az ingatlan címének vagy helyrajzi számának megadásával, az alábbi oldalon: Energetikai tanúsítvány lekérdezés>
A tanúsítvány 10 évig érvényes. A 2016. előtt kiállított tanúsítványok aktualizálását (mivel ez a szabályozásokban történt változások miatt kötelező) kedvezményes áron végezzük.
1-3 nap
Az árak az ingatlan típusától, méretétől függően változnak. Árainkat megtalálhatják az alábbi táblázatainkban>
Az Ön és az ingatlan adataira. Amennyiben megvan Önnek az ingatlan építészeti és műszaki dokumentációja, nincs feltétlenül szükség kiszállásra. A dokumentumok hiányában kollégánknak helyszíni felmérést kell végeznie.
A Levéltárból.
(Egy teljes tervtári dokumentáció tartalma: az adott épület eredeti építési tervei (helyszínrajz, alaprajzok, metszetek, homlokzatok); a különböző átalakítások, bővítések, felújítások, lakásleválasztások építészeti tervei; statikai tervek és számítások; az 1930-as évektől egyes házak központi fűtés tervei; bontási- és felvonótervek; üzletportálok, fényreklámok, boltfeliratok tervei; építési és használatbavételi engedélyek. Az 1950 utáni épületeknél műleírások is. A tervtár állományában gépészeti tervek csak elvétve fordulnak elő.)
A felméréshez használt eszközök:
Először elkészítjük a helyszínrajzokat,az alaprajzot, jelöljük a nyílászárókat, felvázoljuk a metszeteket, homlokzatokat. Pontos szerkezet ismeretének hiányában a rétegek vastagságából és az építési évből jól behatároljuk a pontos szerkezetet.
Vizsgáljuk az elmúlt időszak változtatásait használat és beruházás tekintetében, külön az építészet, a gépészet tekintetében, függetlenül a felhasználói szokásoktól.
Részleteiben felmérjük a használati melegvízzel kapcsolatos adatokat (tároló, előállítás).
A fűtést illetően a típust, a csövezést, a szivattyút, a fűtőtesteket, a kazánt és a szabályozás vizsgáljuk, fotózzuk.
A légtechnikát és a klímát szintén fel kell mérni (évszám, típus, teljesítmény, szabályozhatóság, COP).
A tanúsítvány két része:
Az energia tanúsítás során képet kapunk az épület megfelelő üzemeltetéssel elérhető elvárható energiaszintjéről, továbbá kiindulási alapot a költségmegtakarítás útján. Megtörténik tehát az épület jelenlegi helyzetének megfelelő energetikai besorolása, mely egyrészt több esetben törvényi kötelezettség (pl. ingatlan értékesítés), másrészt pályázati indulásnál is feltétel.
Az alapadatok feldolgozása alapján, a vonatkozó rendelet alkalmazásával (7/2006 TNM. rendelet) készül a tanúsítás, amelyből kiderül az ingatlan energetikai besorolása. Ez után történik a hitelesítés (feldolgozott adatok feltöltése egy központi adatbázisba, mely a hitelesített példányt visszajuttatja a tanúsító részére. Az elkészült tanúsítványt személyesen lehet átvenni irodánkban, vagy postai úton juttatjuk el ügyfeleinknek. (A postai kiküldés ingyenes.)
Készpénzzel vagy utalással.
A tanúsítványt kizárólag a tanúsítói névjegyzékben szereplő mérnök állíthatja ki.
Az épületek energetikai besorolását a 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet szabályozza, ami alapján a megfelelőséget három mutató kiszámításával kell alátámasztani:
Korszerűsítéssel, melyet az Energiahatékonysági számításokkal lehet megalapozni. Ennek lehetőségeiről itt olvashat>.
Ez esetben Ön szabálysértési vétséget követ el. Ennek szankcionálása akkor történik meg, ha a vevő/bérlő ezt kezdeményezi, vagy hatósági ellenőrzés történik. Az ingatlan vásárlójának későbbi reklamációjának megelőzése is a tanúsítvány elkészítése mellett szól.
|
|
|
|
|
2015-10-20 13:21:52 |
Megosztás |