Az auditot olyan mélységben kell elkészíteni, hogy kellően arányos és reprezentatív legyen annak érdekében, hogy megbízható képet adjon a szervezet energiagazdálkodásáról. Az energiahatékonyságot szem előtt tartva életciklus-költség elemzésre épülő beavatkozási lehetőségek kerülnek megfogalmazásra beruházást nem igénylő, támogatás nélkül is elvárt módon megtérülő, illetve támogatást igénylő fejlesztési lehetőségek szerint kategorizálva.
A tartalom meghatározásánál további releváns szempont, hogy a törvényi megfelelésen túl támasztunk-e egyéb követelményt az audittal szemben. A jogszabályi kötelezettség jó alkalmat teremthet a teljes szervezet energetikai átvilágítására. Ez esetben nem a reprezentativitás, hanem a teljes körűség elve érvényesül.
Azonnal információhoz jutna a nagyvállalati kötelező auditról? Nincs erre túl sok ideje? Töltse ki az adatlapot és szakértőnk máris jelzi az Önnek optimális megoldást!
Amennyiben a vállalat az ISO 50001 szabvány bevezetése mellett dönt, első lépésként egy, általában a fentiekkel nagyban megegyező energia audit elkészítése szükséges. Ez a fajta kompatibilitás lehetőséget teremthet akár arra is, hogy első körben a jogszabályban előírt kötelezettség kerüljön teljesítésre, majd a szabvány bevezetésére vonatkozó döntést követően a költséghatékonyságot is szem előtt tartva a már elkészült auditra épül a szabványbevezetés.
Érdemes arra is odafigyelni, hogy az audit nem csupán egy újabb terhet, hanem költségcsökkentő tényezőt is jelenthet a vállalatok érdekében attól függően, hogy milyen döntés születik az auditban megfogalmazottak megvalósításáról, illetve milyen további lépéseket határozunk meg az energiafogyasztás optimalizálása tekintetében. Ez a sokak által újabb gondnak tekintett auditálási kötelezettség előfordulhat, hogy jelentős megtakarításokhoz vezető útra tereli az ezt átlátó és előrelátóan tervező nagyvállalati döntéshozókat.
Fontos tudnivaló,
hogy az ISO 50001 bevezetésekor nem minden esetben szükséges teljes körű auditot készíttetni, tehát bizonyos egyedi esetekben, nagy szervezet esetén, egyszerűbb (költség- és időhatékonyabb), mint az audit elvégzése.
Az unió irányelvéről bővebben itt>> olvashatnak az érdeklődők.
2015-08-11 14:50:07 |
|